تعاونی‌ها در کشورهای عربی: تاریخچه، قوانین و نمونه‌های موفق

بولتن سیاستی شماره شانزده/16
تهیه شده در دپارتمان فرهنگی-اجتماعی اندیشکده تعاون
پاییز 1399

در کشورهای در حال توسعه، به ویژه در جهان عرب، تعاونی‌های پررونقی وجود دارند که همواره در جریان فعالیت خود، به سه ستون دولت، شهروندان و پویایی درونی متکی بوده‌اند. در این کشورها، به دنبال توسعه‌خواهی در چند دهه اخیر، شهرنشینی افزایش چشمگیری داشته و سازمان‌های مردم نهاد نیز، اغلب در شهرها و توسط شهرنشینان طبقه متوسط برای همشهریان راه‌اندازی و اداره می‌شوند. در این میان، تعاونی‌ها از معدود نهادهای مشترک میان شهر و روستا و در ارتباط مستقیم با زندگی روزمره مردم هستند.

در سال‌های اخیر اهمیت جامعه مدنی، حمایت از آزادی‌های اساسی و ارتباط آنها با توسعه اقتصادی در دولت‌های عربی مورد توجه قرار گرفته است. به زعم صاحب‌نظران، جامعه مدنی عرب، می‌تواند در کنار دولت، بازار، دین و خانواده / قبیله به عنوان رکن پنجم نقش‌آفرینی کند. بنابراین با اغماض از تفاوت‌های فرهنگی و ساختارهای حقوقی، تعاونی‌ها را می‌توان به عنوان بخشی از جامعه مدنی دانست. بر اساس آمار اتحادیه جهانی تعاونی‌ها، در جهان عرب حدود 30،000 تعاونی وجود دارد. بزرگترین بخش، کشاورزی با سهمی معادل (59 درصد) است. پس از آن تعاونی‌های مصرف‌کنندگان با (29.9 درصد) قرار گرفته و در نهایت، بخش مسکن با (5.6 درصد) سهم فعالیت می‌کند.

 

عضویت در باشگاه اندیشکده تعاون
اندیشکده تعاون، به عنوان نخستین اندیشکده حوزه تعاون کشور و منطقه، با هدف پوشش این خلا نظری با همکاری معاونت تعاونِ وزات تعاون، کار و رفاه اجتماعی و جهاد دانشگاهی تأسیس گردید تا بتواند خلاهای فکری و نظری موجود در امر تصمیم‌سازی، قانون‌گذاری و اجرا را پوشش دهد. همچنین اندیشکده در راستای تحقق رسالت اصلی خویش، در افق 1404 ساختاری خواهد بود که در سطح کشور به‌عنوان مرجع علمیِ پشتیبان برای تمامی سطوح سیاست‌گذاری و تصمیم‌گیری در حوزۀ تعاون شناخته می‌شود.
با ورود یا ثبت‌نام در سامانه شما شرایط و قوانین استفاده از سرویس های سایت و قوانین حریم خصوصی آن را می‌پذیرید؛ همچنین از آخرین اطلاعیه‌ها با خبر می‌شوید.