تعاونی‌ها و مهاجرت: تعاونی‌ها چه نقشی در مدیریت مهاجران و پناهجویان دارند؟

تهیه شده در دپارتمان فرهنگی-اجتماعی اندیشکده تعاون
پاییز1399 - شماره 19

مهاجرت به عنوان یکی از عوامل پویایی جمعیت در جهان، همواره مکانیسم فعالی برای جابجایی‌های بزرگ و سریع و گاهی هم کوچک و تدریجی تعریف می‌شود. این عامل سهم بزرگی در تعیین نقش کشورها به عنوان مهاجر فرست و یا مهاجرپذیر دارد و همان‌گونه که پیرو تحولات جهانی درجاتی از شدت و ضعف را تجربه می‌کند، می‌تواند خود، منشا تحولات جهاتی باشد.

طبق اعلام سازمان بین‌المللی کار، در سال گذشته، 232 میلیون نفر در سراسر مهاجرت کرده‌اند، از این میان 207 میلیون نفر بالای 18 سال سن داشته‌اند. در این گروه 150 میلیون نفر  برای یافتن کار مهاجرت کرده‌اند و مهاجر کارگر خوانده می‌شوند. همچنین بیش از 65 میلیون نفر بنا به دلایلی چون عدم امنیت جانی، اعمال خشونت و نقض حقوق اولیه خود مجبور به مهاجرت شده‌اند، که بیش از 21 میلیون نفر از آنها به عنوان پناهنده یا پناهجو ثبت شده‌اند و 10 میلیون نفر نیز بدون تابعیت هستند.

 

عضویت در باشگاه اندیشکده تعاون
اندیشکده تعاون، به عنوان نخستین اندیشکده حوزه تعاون کشور و منطقه، با هدف پوشش این خلا نظری با همکاری معاونت تعاونِ وزات تعاون، کار و رفاه اجتماعی و جهاد دانشگاهی تأسیس گردید تا بتواند خلاهای فکری و نظری موجود در امر تصمیم‌سازی، قانون‌گذاری و اجرا را پوشش دهد. همچنین اندیشکده در راستای تحقق رسالت اصلی خویش، در افق 1404 ساختاری خواهد بود که در سطح کشور به‌عنوان مرجع علمیِ پشتیبان برای تمامی سطوح سیاست‌گذاری و تصمیم‌گیری در حوزۀ تعاون شناخته می‌شود.
با ورود یا ثبت‌نام در سامانه شما شرایط و قوانین استفاده از سرویس های سایت و قوانین حریم خصوصی آن را می‌پذیرید؛ همچنین از آخرین اطلاعیه‌ها با خبر می‌شوید.