تعاونی‌ها و کودکان کار: تعاونی‌ها چگونه می‌توانند در مبارزه با کار کودکان سهیم باشند؟

تهیه شده در دپارتمان فرهنگی-اجتماعی اندیشکده تعاون
پاییز 1399- شماره 21

پیرو توسعه نامتوازن در سراسر جهان، کشورها بهره‌مندی‌های نابرابری داشته‌اند. با استمرار این روند، گویی یک تقسیم کار بین‌المللی شکل گرفت که در آن، کشورهای جهان در سه گروه: مرکز، پیرامون و نیمه‌پیرامون گروه‌بندی شدند. بدین ترتیب نابرابری و فقر در نظام بین‌الملل و در داخل کشورها به عنوان همراه همیشگی توسعه پذیرفته شد.

در این بستر، توسعه نیازمند نیروی کار بیشتر و ارزان‌تری است، که کار دشوار و کم‌دستمزدی را در ساعات طولانی انجام دهد. مناسب‌ترین گزینه زنان و کودکان هستند که در تله‌ای از فقر، اسکان در مناطق توسعه نیافته، پرورش با فرهنگ فقیرانه، نیاز روزافزون به کار روز مزد و استمرار فقر زندگی می‌کنند.

بنابراین اقتصاد غیررسمی با دستمزدی ناچیز، نیروی کار بزرگی از زنان و کودکان را جذب بازار کاری می‌کند که به فقر و نابرابری آن‌ها دامن می‌زند. بازار کار غیررسمی به عنوان میدان اصلی استثمار زنان و کودکان، در تمام قاره‌های جهان وجود دارد و بر اساس قوانین، سطح توسعه و فرهنگ، در هر کشور چهره متفاوتی دارد.

بنا به اعلام سازمان بین‌المللی کار، همراه سهم زنان از فعالیت در بازار غیررسمی اشتغال بیشتر از مردان است، به طوری که زنان در آمریکای لاتین 54 درصد، آسیای جنوبی 83 درصد، و جنوب صحرای آفریقا 74 درصد مشغول انجام کارهای سخت و کم درآمد هستند.

 

عضویت در باشگاه اندیشکده تعاون
اندیشکده تعاون، به عنوان نخستین اندیشکده حوزه تعاون کشور و منطقه، با هدف پوشش این خلا نظری با همکاری معاونت تعاونِ وزات تعاون، کار و رفاه اجتماعی و جهاد دانشگاهی تأسیس گردید تا بتواند خلاهای فکری و نظری موجود در امر تصمیم‌سازی، قانون‌گذاری و اجرا را پوشش دهد. همچنین اندیشکده در راستای تحقق رسالت اصلی خویش، در افق 1404 ساختاری خواهد بود که در سطح کشور به‌عنوان مرجع علمیِ پشتیبان برای تمامی سطوح سیاست‌گذاری و تصمیم‌گیری در حوزۀ تعاون شناخته می‌شود.
با ورود یا ثبت‌نام در سامانه شما شرایط و قوانین استفاده از سرویس های سایت و قوانین حریم خصوصی آن را می‌پذیرید؛ همچنین از آخرین اطلاعیه‌ها با خبر می‌شوید.