تعاونی‌ها، اشتغال زنان و ضرورت مراقبت از کودکان: تعاونی‌ها چگونه می‌توانند در مراقبت از کودکان نقش‌آفرینی کنند؟

تهیه شده در دپارتمان فرهنگی-اجتماعی اندیشکده تعاون
پاییز 1399- شماره 22

از وقوع انقلاب صنعتی تاکنون، در اکثر کشورهای جهان مردان بیشتر از زنان در بازار کار رسمی مشغول فعالیت هستند. صنایع اولیه در کشورهایی چون انگلستان، ایالات متحده آمریکا و فرانسه در قرن 20 نخستین فرصت‌های شغلی به ویژه برای زنان متاهل محسوب می‌شدند. اما این رشد چشمگیر در قرن 21 به ویژه در ایالات متحده آمریکا روندی بطئی داشته تا جایی که در سال 2019، زنان تنها 39 درصد در بازار کار مشارکت داشته‌اند، در حالیکه این رقم برای سال 1990 حدود 51 درصد بوده است.

 الگوهای اشتغال زنان و نوسانات آن همواره تحت تاثیر نقش‌های جنسیتی در خانواده است، تا جایی که 606 میلیون زن در جهان بیشتر زمان روزمره خود را صرف ارائه خدمات بدون دستمزد خانگی می‌کنند، در حالی که این تعداد برای مردان حدود 41 میلیون نفر است. در همین راستا زنان در صورت جذب در بازار رسمی کار نیز تمایل دارند که در مشاغل نزدیک به نقش‌های جنسیتی خود بیشتر فعالیت کنند و در کشورهای در حال توسعه نیز به طور فزاینده‌ای در بازار غیررسمی کار، بیش از مردان جذب می‌شوند. 

 

عضویت در باشگاه اندیشکده تعاون
اندیشکده تعاون، به عنوان نخستین اندیشکده حوزه تعاون کشور و منطقه، با هدف پوشش این خلا نظری با همکاری معاونت تعاونِ وزات تعاون، کار و رفاه اجتماعی و جهاد دانشگاهی تأسیس گردید تا بتواند خلاهای فکری و نظری موجود در امر تصمیم‌سازی، قانون‌گذاری و اجرا را پوشش دهد. همچنین اندیشکده در راستای تحقق رسالت اصلی خویش، در افق 1404 ساختاری خواهد بود که در سطح کشور به‌عنوان مرجع علمیِ پشتیبان برای تمامی سطوح سیاست‌گذاری و تصمیم‌گیری در حوزۀ تعاون شناخته می‌شود.
با ورود یا ثبت‌نام در سامانه شما شرایط و قوانین استفاده از سرویس های سایت و قوانین حریم خصوصی آن را می‌پذیرید؛ همچنین از آخرین اطلاعیه‌ها با خبر می‌شوید.