تعاونی‌ها و زباله‌گردان: تعاونی‌ها چگونه می‌توانند به زباله‌گردان کمک کنند؟

تهیه شده در دپارتمان فرهنگی-اجتماعی اندیشکده تعاون
پاییز 1399- شماره 23

زباله‌گردی چیست؟

سازمان بین‌المللی کار (2004): »جمع‌آوری و تفکیک دستی مواد قابل بازیافت یا قابل استفاده مجدد از زباله‌های مخلوط در مراکز دفع زباله، از سطل‌ها و مخازن خیابانی، مراکز انتقال و همچنین کامیون‌های جمع‌آوری زباله«

با ارجاع به کتاب «یغمای کودکی»

در تهران 14 هزار زباله‌گرد هستند که 4700 مورد معادل یک سوم، کودک و نوجوان هستند.

متوسط درآمد زباله‌گردهای چرخی و کتفی حدود 19 میلیون تومان و متوسط درآمد ماهیانه آنها 1.6 میلیون تومان است.

در سال 1397، ارزش کل زباله‌های خشک 2640 میلیارد تومان بوده. در بخش رسمی 400 میلیارد تومان و در بخش غیررسمی 2240 میلیارد تومان برآورد شده است.

سهم عوامل جمع‌آوری زباله‌ها: 8.9 درصد برای شهرداری، 21 درصد پیمانکاران، 54.4 درصد ارباب یا صاحب‌کار، 15.6 درصد زباله‌گرد، 6.2 درصد وانتی، 7 درصد چرخی، 2.4 درصد کودکان اعلام شده است

عضویت در باشگاه اندیشکده تعاون
اندیشکده تعاون، به عنوان نخستین اندیشکده حوزه تعاون کشور و منطقه، با هدف پوشش این خلا نظری با همکاری معاونت تعاونِ وزات تعاون، کار و رفاه اجتماعی و جهاد دانشگاهی تأسیس گردید تا بتواند خلاهای فکری و نظری موجود در امر تصمیم‌سازی، قانون‌گذاری و اجرا را پوشش دهد. همچنین اندیشکده در راستای تحقق رسالت اصلی خویش، در افق 1404 ساختاری خواهد بود که در سطح کشور به‌عنوان مرجع علمیِ پشتیبان برای تمامی سطوح سیاست‌گذاری و تصمیم‌گیری در حوزۀ تعاون شناخته می‌شود.
با ورود یا ثبت‌نام در سامانه شما شرایط و قوانین استفاده از سرویس های سایت و قوانین حریم خصوصی آن را می‌پذیرید؛ همچنین از آخرین اطلاعیه‌ها با خبر می‌شوید.