تعاونی‌های انرژی: تجارب کشورهای مختلف

تهیه شده در دپارتمان اقتصادی اندیشکده تعاون
پاییز 1399‌ شماره 24

برخی از عواملی که منجر به این افزایش چشمگیر در تعداد تعاونی‌های انرژی شده عبارت است از:

(1) در دسترس قرار گرفتن کمک‌های سازمان‌های پشتیبانی تخصصی که برخی از آن‌ها به صورت فعال تأسیس تعاونی‌های انرژی را تبلیغ‌ می‌کنند.

(2) از سال 2005، تعاونی‌ها از الزام به داشتن امیدنامه معاف شده‌اند.

(3) تغییرات در قانون تعاونی در سال 2006 که منجر به ساده‌تر شدن ثبت و راه‌اندازی تعاونی‌های کوچک شد (کاهش تعداد افراد لازم برای ثبت تعاونی و کاهش حسابرسی برای تعاونی‌های کوچک).

(4) شکل‌گیری بحران مالی که به واسطه آن افراد زیادی تعاونی‌ها را به منزله جایگزینی جذاب برای قالب فعالیت اقتصادی‌ می‌پندارند که مبتنی بر اصول همبستگی و دموکراسی است (رومرو-روبیو، 2015).

 

عضویت در باشگاه اندیشکده تعاون
اندیشکده تعاون، به عنوان نخستین اندیشکده حوزه تعاون کشور و منطقه، با هدف پوشش این خلا نظری با همکاری معاونت تعاونِ وزات تعاون، کار و رفاه اجتماعی و جهاد دانشگاهی تأسیس گردید تا بتواند خلاهای فکری و نظری موجود در امر تصمیم‌سازی، قانون‌گذاری و اجرا را پوشش دهد. همچنین اندیشکده در راستای تحقق رسالت اصلی خویش، در افق 1404 ساختاری خواهد بود که در سطح کشور به‌عنوان مرجع علمیِ پشتیبان برای تمامی سطوح سیاست‌گذاری و تصمیم‌گیری در حوزۀ تعاون شناخته می‌شود.
با ورود یا ثبت‌نام در سامانه شما شرایط و قوانین استفاده از سرویس های سایت و قوانین حریم خصوصی آن را می‌پذیرید؛ همچنین از آخرین اطلاعیه‌ها با خبر می‌شوید.