تعاونی‌ها و کارگران خانگی: تعاونی‌ها چگونه به کارگران خانگی کمک می‌کنند؟

تهیه شده در دپارتمان فرهنگی-اجتماعی اندیشکده تعاون
پاییز 1399‌ شماره 26

طبق اعلام سازمان بین‌المللی کار، در سراسر جهان حداقل 67 میلیون کارگر خانگی فعالیت می‌کنند، که بیش از چهار پنجم آن‌ها زن هستند. این چهره زنانه کار خانگی در جهان تا جایی غلبه دارد که از هر 25 زن کارگر در جهان، یک نفر کارگر خانگی است. این جمعیت قابل توجه، پیرو برخی دلایل منطقه‌ای مانند افزایش درآمد کشورهایی چون دولت‌های عربی حاشیه خلیج فارس و تشدید پیری جمعیت در کشورهای توسعه یافته در قاره آمریکا و اروپا متمرکز شده‌اند. همچنین افزایش اشتغال زنان، ارتقاء امید به زندگی، کاهش باروری و تقاضای روزافزون خدمات مراقبتی در خانواده نیز به طور میانگین در تمام کشورها موجب افزایش تعداد کارگران خانگی شده است.

 

عضویت در باشگاه اندیشکده تعاون
اندیشکده تعاون، به عنوان نخستین اندیشکده حوزه تعاون کشور و منطقه، با هدف پوشش این خلا نظری با همکاری معاونت تعاونِ وزات تعاون، کار و رفاه اجتماعی و جهاد دانشگاهی تأسیس گردید تا بتواند خلاهای فکری و نظری موجود در امر تصمیم‌سازی، قانون‌گذاری و اجرا را پوشش دهد. همچنین اندیشکده در راستای تحقق رسالت اصلی خویش، در افق 1404 ساختاری خواهد بود که در سطح کشور به‌عنوان مرجع علمیِ پشتیبان برای تمامی سطوح سیاست‌گذاری و تصمیم‌گیری در حوزۀ تعاون شناخته می‌شود.
با ورود یا ثبت‌نام در سامانه شما شرایط و قوانین استفاده از سرویس های سایت و قوانین حریم خصوصی آن را می‌پذیرید؛ همچنین از آخرین اطلاعیه‌ها با خبر می‌شوید.