تعاونی‌ها و خدمات مراقبتی: تعاونی‌ها چگونه در مراقبت از افراد جامعه مشارکت می‌کنند؟

تهیه شده در دپارتمان فرهنگی-اجتماعی اندیشکده تعاون
زمستان 1399‌ شماره 27

چگونه انواع تعاونی‌ها می‌توانند در ارائه مراقبت نقش داشته باشند؟

با وجود اینکه تعاونی‌ها در بخش‌هایی چون: خدمات مالی، مسکن، خرده‌فروشی و کشاورزی مسبوق به سابقه هستند، اما ورود به حوزه مراقبت و خدمات نگه‌داری برای گروه‌هایی چون سالمندان، معلولان و کودکان کم‌سابقه است. در تعاونی‌های مراقبت جمعیت تشکیل‌دهنده علاوه بر دریافت خدمات مراقبتی مورد نظر خود از امنیت سرمایه خود نیز مطمئن هستند. در ادامه این زنجیره فرصت‌های شغلی جدیدی برای افزاد ماهر و مجرب در حوزه نگه‌داری شکل می‌گیرد.

تعاونی‌ها در مدل‌های کارگری، کاربری و چند جانبه به ارائه خدمات مراقبتی می‌پردازند. در مدل آخر، فعالین بیشتر بوده و شمار ذینفعان نیز در طیفی شامل ارائه‌دهندگان خدمات، کاربران خدمات، خانواده‌های این کاربران، دولت‌ها، فعالین محلی می‌شود.

 

عضویت در باشگاه اندیشکده تعاون
اندیشکده تعاون، به عنوان نخستین اندیشکده حوزه تعاون کشور و منطقه، با هدف پوشش این خلا نظری با همکاری معاونت تعاونِ وزات تعاون، کار و رفاه اجتماعی و جهاد دانشگاهی تأسیس گردید تا بتواند خلاهای فکری و نظری موجود در امر تصمیم‌سازی، قانون‌گذاری و اجرا را پوشش دهد. همچنین اندیشکده در راستای تحقق رسالت اصلی خویش، در افق 1404 ساختاری خواهد بود که در سطح کشور به‌عنوان مرجع علمیِ پشتیبان برای تمامی سطوح سیاست‌گذاری و تصمیم‌گیری در حوزۀ تعاون شناخته می‌شود.
با ورود یا ثبت‌نام در سامانه شما شرایط و قوانین استفاده از سرویس های سایت و قوانین حریم خصوصی آن را می‌پذیرید؛ همچنین از آخرین اطلاعیه‌ها با خبر می‌شوید.