تعاونی‌ها و افراد دارای معلولیت: تعاونی‌ها چگونه می‌توانند به بهزیستی افراد دارای معلولیت یاری رسانند؟

تهیه شده در دپارتمان فرهنگی-اجتماعی اندیشکده تعاون
زمستان 1399‌ شماره 28

نگاه افکار عمومی به مفهوم معلولیت در طول تاریخ متفاوت بوده است. تحولات این مفهوم به 5 دوره شامل: حذف یا نابودسازی با هدف محو معلولین از جامعه، بقا در قالب ایجاد نوانخانه برای دور کردن معلولین از عموم جامعه، اصلاح عملکرد با تأسیس مراکز ویژه نگهداری معلولین با هدف ایجاد زیستی جداگانه، ادغام اجتماعی با تمرکز بر توان‌بخشی مبتنی بر حضور در خانواده و جامعه و درنهایت خودشکوفایی به معنای رهبری فرصت‌های موجود در زندگی توسط شخص معلول تقسیم می‌شود.

بنابر اعلام بانک جهانی، 1 میلیارد زن و مرد- معادل 15 درصد از جمعیت جهان- با انواع معلولیت زندگی می‌کنند، که یک پنجم آنها بین 110 تا 190 میلیون با آسیب‌های جدی روزگار می‌گذرانند. همچنین سازمان بین‌المللی کار اعلام کرده که حداقل 785 میلیون فرد دارای معلولیت هستند، که در سن فعالیت اقتصادی قرار دارند. این افراد که بیشتر متعلق به کشورهای در حال توسعه می‌باشند، اغلب از تحصیلات و بهداشت پایین‌تری برخودار بوده، امکان استخدام محدودتری دارند و از فقر بیشتری رنج می‌برند.

 

عضویت در باشگاه اندیشکده تعاون
اندیشکده تعاون، به عنوان نخستین اندیشکده حوزه تعاون کشور و منطقه، با هدف پوشش این خلا نظری با همکاری معاونت تعاونِ وزات تعاون، کار و رفاه اجتماعی و جهاد دانشگاهی تأسیس گردید تا بتواند خلاهای فکری و نظری موجود در امر تصمیم‌سازی، قانون‌گذاری و اجرا را پوشش دهد. همچنین اندیشکده در راستای تحقق رسالت اصلی خویش، در افق 1404 ساختاری خواهد بود که در سطح کشور به‌عنوان مرجع علمیِ پشتیبان برای تمامی سطوح سیاست‌گذاری و تصمیم‌گیری در حوزۀ تعاون شناخته می‌شود.
با ورود یا ثبت‌نام در سامانه شما شرایط و قوانین استفاده از سرویس های سایت و قوانین حریم خصوصی آن را می‌پذیرید؛ همچنین از آخرین اطلاعیه‌ها با خبر می‌شوید.