تعاونی‌های بومیان در قاره آمریکا: تاریخچه، تجربیات و نمونه‌های موفق در قاره آمریکا

تهیه شده در دپارتمان فرهنگی-اجتماعی اندیشکده تعاون
زمستان 1399‌ شماره 29

کشف سرزمین‌های جدید و مواجه شدن با انسان‌های متمایز، نخستین نشانه‌های دنیای جدید برای تازه‌واردهایی بود که تا پیش از آن، جهان را در محدوده سرزمین‌های خود می‌دیدند. حیرت و کنجکاوی این فاتحان، به تدریج به تلاشی خشونت‌آمیز برای غلبه بر طبیعت و فرزندان آن تبدیل شد. توسعه در فرآیندی سریع و پیش‌رونده سعی داشت تا پس از فرمانروایی بر زمین، یکسان‌سازی انسان‌ها را نیز ممکن کند، تا همه سوار بر یک قطار راهی مقصدی واحد شوند. سیل توسعه به راه افتاد و با سرکوب هر نوع تفاوت و تکثر، دیگری‌هایی را با عنوان بومی -به مثابه یک صفت- برساخت، تا این تفاوت‌ها پایدار بماند و مرز‌هایی برای جداسازی و قضاوت میان انسان‌ها وجود داشته باشد. بدین ترتیب بومی‌ها بیگانه خوانده شدند، افرادی دور از تمدن بوده و از کمترین حقوق نیز بهره‌مند نخواهند شد. از این زمان به بعد، بومی‌ها کسانی هستند که به شرط نجات از کشتارهای دسته‌جمعی، به اجتماعات محلی خود عقب رانده شده و زیستی محدود و گلخانه‌ای را آغاز نمودند.

 

عضویت در باشگاه اندیشکده تعاون
اندیشکده تعاون، به عنوان نخستین اندیشکده حوزه تعاون کشور و منطقه، با هدف پوشش این خلا نظری با همکاری معاونت تعاونِ وزات تعاون، کار و رفاه اجتماعی و جهاد دانشگاهی تأسیس گردید تا بتواند خلاهای فکری و نظری موجود در امر تصمیم‌سازی، قانون‌گذاری و اجرا را پوشش دهد. همچنین اندیشکده در راستای تحقق رسالت اصلی خویش، در افق 1404 ساختاری خواهد بود که در سطح کشور به‌عنوان مرجع علمیِ پشتیبان برای تمامی سطوح سیاست‌گذاری و تصمیم‌گیری در حوزۀ تعاون شناخته می‌شود.
با ورود یا ثبت‌نام در سامانه شما شرایط و قوانین استفاده از سرویس های سایت و قوانین حریم خصوصی آن را می‌پذیرید؛ همچنین از آخرین اطلاعیه‌ها با خبر می‌شوید.