مطالعه موردی تعاونی‌های موفق انرژی تعاونی برق مرکزی (Central Electric Power Cooperative)

تهیه شده در دپارتمان اقتصادی اندیشکده تعاون
زمستان 1399‌ شماره 32

تعاونی برق مرکزی -که از این پس با عنوان خلاصه شده تعاونی مرکزی از آن یاد می‌شود- یک تعاونی تولید و انتقال برق در سطح عمده است که مقر آن در ایالت کارولینای جنوبی و شهر کلمبیا واقع شده است. این تعاونی متشکل از 20 تعاونی مستقل توزیع برق در کارولینای جنوبی است که از این تعاونی‌ها به عنوان تعاونی‌های عضو یاد می‌شود. تعاونی‌های عضو، خدمات برق در سطح خرده فروشی را به اعضای خود در شهرستان‌های ایالت کارولینای جنوبی که مالکین تعاونی‌های عضو محسوب می‌شوند، ارائه می‌کند. تعاونی مرکزی مشمول قانون معافیت مالیاتی است و در چهارچوب یک بنگاه غیر انتفاعی و با پیگیری هدف کسب منفعت برای تعاونی‌های عضو فعالیت می‌کند. خدمات اصلی فراهم شده توسط تعاونی مرکزی برای تعاونی‌های عضو عبارت است از عرضه برق، انتقال، مشاوره اقتصادی، خدمات انرژی و خدمات مالی و اقتصادی.

 

عضویت در باشگاه اندیشکده تعاون
اندیشکده تعاون، به عنوان نخستین اندیشکده حوزه تعاون کشور و منطقه، با همکاری معاونت تعاونِ وزات تعاون، کار و رفاه اجتماعی و جهاد دانشگاهی تأسیس گردید تا بتواند خلاهای فکری و نظری موجود در امر تصمیم‌سازی، قانون‌گذاری و اجرا را پوشش دهد. همچنین اندیشکده در راستای تحقق رسالت اصلی خویش، در افق 1404 ساختاری خواهد بود که در سطح کشور به‌عنوان مرجع علمیِ پشتیبان برای تمامی سطوح سیاست‌گذاری و تصمیم‌گیری در حوزۀ تعاون شناخته می‌شود.
با ورود یا ثبت‌نام در سامانه شما شرایط و قوانین استفاده از سرویس های سایت و قوانین حریم خصوصی آن را می‌پذیرید؛ همچنین از آخرین اطلاعیه‌ها با خبر می‌شوید.