کارآفرینیِ تعاونی‌ها در مدارس متوسطه مالزی

تهیه شده در دپارتمان اقتصادی اندیشکده تعاون
زمستان 1399‌ - شماره 34

مالزی از جمله کشورهای جنوب شرقی آسیاست که نهضت تعاون در آن به‌عنوان ابزاری رسمی، شناخته‌شده و در عین حال مهم در جهت توسعه اقتصادی کشور برشمرده می‌شود؛ به‌گونه‌ای که اسامی و رتبه‌بندی100 تعاونی برتر ملی آن، از سال 2009 توسط کمیسیون جوامع تعاونی مالزی و بر اساس معیارهای کمّی نظیر تعداد اعضا، دارایی و درآمد و معیارهای کیفی نظیر مدیریت مالی و پایداری منتشر شده است.

این در حالی است که در میان تعاونی‌های آن کشور، تعاونی‌های آموزشگاهی و توسعه سرمایه انسانی به‌واسطه فعالیت سازمان‌یافته و سیستماتیک آنها در مدارس، یکی از عناصر موفقیت جنبش تعاونی در مالزی و به استناد فرمایش برخی مسئولین این کشور، به عنوان الگو و مرجعی در سطح بین‌الملل برای کشورهای با سابقه بالا در عرصه تعاون نظیر هندوستان برشمرده می‌شود.

عضویت در باشگاه اندیشکده تعاون
اندیشکده تعاون، به عنوان نخستین اندیشکده حوزه تعاون کشور و منطقه، با همکاری معاونت تعاونِ وزات تعاون، کار و رفاه اجتماعی و جهاد دانشگاهی تأسیس گردید تا بتواند خلاهای فکری و نظری موجود در امر تصمیم‌سازی، قانون‌گذاری و اجرا را پوشش دهد. همچنین اندیشکده در راستای تحقق رسالت اصلی خویش، در افق 1404 ساختاری خواهد بود که در سطح کشور به‌عنوان مرجع علمیِ پشتیبان برای تمامی سطوح سیاست‌گذاری و تصمیم‌گیری در حوزۀ تعاون شناخته می‌شود.
با ورود یا ثبت‌نام در سامانه شما شرایط و قوانین استفاده از سرویس های سایت و قوانین حریم خصوصی آن را می‌پذیرید؛ همچنین از آخرین اطلاعیه‌ها با خبر می‌شوید.