تعاونی‌های زنان: مروری بر تجربیات تعاونی‌های زنان در جهان

تهیه شده در دپارتمان فرهنگی-اجتماعی اندیشکده تعاون
بهار 1400- شماره 42

جنبش تعاون در طول تاریخ، ضمن حمایت از ارزش‌های دموکراتیک، همواره راهگشای فعالیت اقتصادی و مشارکت اجتماعی برای آحاد مردم بوده است. این جنبش در قالب تعاونی‌ها میتواند برای گروه‌هایی چون زنان که در سطوح مختلف، نابرابری را تجربه می‌کنند، فرصت‌های مناسبی را برای فعالیت اقتصادی و اشتغال، نه لزوما به عنوان خوداشتغالی که در قالب کار جمعی فراهم آورد.

مهم‌ترین فایده تعاونی‌ها برای زنان عبارت از اطمینان از کسب عواید مناسب، حمایت از اعضاء، شرایط کار ایمن، دسترسی به مواد اولیه به صورت عادلانه و دسترسی برابر به بازار توزیع کالا و خدمات هستند. همچنین با توجه به تعلق قوی زنان به فرهنگ محلی و ارتباط و آشنایی تدریجی آنها با بازارهای بزرگتر، تعاونیها می‌توانند نقش عامل پیونددهنده حیاتی با نظام اقتصادی بزرگتر باشند.

 

 

 

عضویت در باشگاه اندیشکده تعاون
اندیشکده تعاون، به عنوان نخستین اندیشکده حوزه تعاون کشور و منطقه، با همکاری معاونت تعاونِ وزات تعاون، کار و رفاه اجتماعی و جهاد دانشگاهی تأسیس گردید تا بتواند خلاهای فکری و نظری موجود در امر تصمیم‌سازی، قانون‌گذاری و اجرا را پوشش دهد. همچنین اندیشکده در راستای تحقق رسالت اصلی خویش، در افق 1404 ساختاری خواهد بود که در سطح کشور به‌عنوان مرجع علمیِ پشتیبان برای تمامی سطوح سیاست‌گذاری و تصمیم‌گیری در حوزۀ تعاون شناخته می‌شود.
با ورود یا ثبت‌نام در سامانه شما شرایط و قوانین استفاده از سرویس های سایت و قوانین حریم خصوصی آن را می‌پذیرید؛ همچنین از آخرین اطلاعیه‌ها با خبر می‌شوید.