تعاونی‌های زندانیان: چگونه تعاونی‌ها می‌توانند به بهبود زندگی زندانیان کمک کنند؟

تهیه شده در کارگروه فرهنگی-اجتماعی اندیشکده تعاون
تابستان 1400- بولتن سیاستی شماره 45

در حیات جمعی بشر، زندان‌ها همواره از دیرباز، فضایی برای تحدید آزادی کسانی بوده‌اند که به هر نحوی از قوانین وضع شده و یا قرارداد اجتماعی مرسوم تخطی کرده باشند. بنابراین حبس با اعمال محدودیت و ایجاد ممانعت در روابط اجتماعی، به عنوان مجازات جرم مرتکب شده، تلقی می‌شود. البته باید توجه داشت که نحوه حبس و نوع مجازات در دوره‌های مختلف بسته به کارکردهای زندان همچون بازدارندگی/ بازپروری متفاوت بوده است. به طوریکه از قرن بیستم میلادی، با فعالیت مراکزی چون «انجمن اروپایی آموزش در زندان» حبس، با کارکرد تأدیبی و آموزشی به طور همزمان تعریف شده است.

عضویت در باشگاه اندیشکده تعاون
اندیشکده تعاون، به عنوان نخستین اندیشکده حوزه تعاون کشور و منطقه، با همکاری معاونت تعاونِ وزات تعاون، کار و رفاه اجتماعی و جهاد دانشگاهی تأسیس گردید تا بتواند خلاهای فکری و نظری موجود در امر تصمیم‌سازی، قانون‌گذاری و اجرا را پوشش دهد. همچنین اندیشکده در راستای تحقق رسالت اصلی خویش، در افق 1404 ساختاری خواهد بود که در سطح کشور به‌عنوان مرجع علمیِ پشتیبان برای تمامی سطوح سیاست‌گذاری و تصمیم‌گیری در حوزۀ تعاون شناخته می‌شود.
با ورود یا ثبت‌نام در سامانه شما شرایط و قوانین استفاده از سرویس های سایت و قوانین حریم خصوصی آن را می‌پذیرید؛ همچنین از آخرین اطلاعیه‌ها با خبر می‌شوید.