سهام‌داران غیر عضو در تعاونی‌ها، مرور اجمالی بر تجارب برخی کشورها

گزارش شماره یک/ 1
تهیه شده در دپارتمان اقتصادی
تابستان 1400

به طور کلی سهام‌داران در تعاونی‌ها را می‌توان به سهام‌دار عضو و سهام‌دار غیرعضو تقسیم کرد. در دنیا تجارب و قوانین مختلفی پیرامون تعریف نسبت این دو گروه و نحوه تعامل آن‌ها با تعاونی وجود دارد. در این گزارش سعی شده با مرور مطالعات و گزارش‌های در دسترس، پس از ارائه مختصری از قوانین موجود در کشور پیرامون نقش سهام‌داران غیرعضو در تعاونی‌ها و نحوه مواجهه تعاونی‌های کشورهای منتخب با این گروه از افراد بررسی شود. در ادامه ابتدا قوانین مربوطه در داخل مرور می‌شود و سپس نحوه تعامل میان تعاونی‌ها و سهام‌داران غیرعضو در برخی کشورهای منتخب تشریح خواهد شد. ضرورت متن حاضر از آنجایی نشئت گرفته است که در جلسات بررسی لایحه قانون اصالح بخش تعاون، نیاز به بازنگری و نقد جایگاه و نقش سهام‌داران غیرعضو در تعاونی‌ها و قوانین کشورهای مختلف جهان در این رابطه، به صورت اجمالی و مختصر، آن هم علی‌رغم قید شدن سهام‌دار غیرعضو در قوانین بالادستی همچون قانون اجرای سیاست‌های اصل 44 و بلاغیه مقام معظم رهبری، احساس شد.

عضویت در باشگاه اندیشکده تعاون
اندیشکده تعاون، به عنوان نخستین اندیشکده حوزه تعاون کشور و منطقه، با همکاری معاونت تعاونِ وزات تعاون، کار و رفاه اجتماعی و جهاد دانشگاهی تأسیس گردید تا بتواند خلاهای فکری و نظری موجود در امر تصمیم‌سازی، قانون‌گذاری و اجرا را پوشش دهد. همچنین اندیشکده در راستای تحقق رسالت اصلی خویش، در افق 1404 ساختاری خواهد بود که در سطح کشور به‌عنوان مرجع علمیِ پشتیبان برای تمامی سطوح سیاست‌گذاری و تصمیم‌گیری در حوزۀ تعاون شناخته می‌شود.
با ورود یا ثبت‌نام در سامانه شما شرایط و قوانین استفاده از سرویس های سایت و قوانین حریم خصوصی آن را می‌پذیرید؛ همچنین از آخرین اطلاعیه‌ها با خبر می‌شوید.