تعاونی‌های شیلات: مدل تعاونی چگونه در بخش شیلات اجرا می‌شود؟

تهیه شده در کارگروه فرهنگی- اجتماعی اندیشکده تعاون و توسعه
تابستان 1400- بولتن سیاستی شماره 46

صنعت شیلات، با پرورش آبزیان، سهم بسزایی در تامین غذا، اشتغال‌زایی، ارائه خدمات تفریحی و گردشگری، برقراری ارتباطات تجاری و در نهایت رفاه اقتصادی برای مردم سراسر جهان دارد. در واقع شیلات متولی یک چرخه حیاتی شامل گروههای بسیاری از انسانها، آبزیان و اکوسیستمهای دریایی و خشکی است که علاوه بر نسل حاضر، میتواند با حفظ و رعایت اصول پایداری محیطی، منافع نسلهای آتی را نیز تامین نماید. اما شرایط حاضر در مناطق ساحلی، نشاندهنده وضعی دگرگون و نابسامان است، تا جایی‌که منابع زیستی در اکوسیستمهای خشکی و دریایی به دلیل صید بیرویه و تخریب تدریجی زیستگاه‌ها تحت تهدیدها و خطرات مختلفی قرار گرفته‌اند.

برای مطالعه متن کامل این شماره از بولتن سایستی می‌توانید آن را دانلود کنید.

 

عضویت در باشگاه اندیشکده تعاون
اندیشکده تعاون، به عنوان نخستین اندیشکده حوزه تعاون کشور و منطقه، با همکاری معاونت تعاونِ وزات تعاون، کار و رفاه اجتماعی و جهاد دانشگاهی تأسیس گردید تا بتواند خلاهای فکری و نظری موجود در امر تصمیم‌سازی، قانون‌گذاری و اجرا را پوشش دهد. همچنین اندیشکده در راستای تحقق رسالت اصلی خویش، در افق 1404 ساختاری خواهد بود که در سطح کشور به‌عنوان مرجع علمیِ پشتیبان برای تمامی سطوح سیاست‌گذاری و تصمیم‌گیری در حوزۀ تعاون شناخته می‌شود.
با ورود یا ثبت‌نام در سامانه شما شرایط و قوانین استفاده از سرویس های سایت و قوانین حریم خصوصی آن را می‌پذیرید؛ همچنین از آخرین اطلاعیه‌ها با خبر می‌شوید.