تعاونی‌های فرش دستباف: چگونه تعاونی‌ها می‌توانند به رونق فرش دستباف کمک کنند؟

تهیه شده در دپارتمان فرهنگی-اجتماعی اندیشکده تعاون
پاییز 1400- بولتن سیاستی شماره 51

قدمت بافندگی به عنوان بستر اولیه شکلگیری هنرهایی چون فرشبافی به زمان غارنشینی انسانهای اولیه بازمی‌گردد. زمانی که انسان برای اولین بار برای محافظت از خود در برابر سرما به فکر درست کردن کفپوشی برای اقامتگاه خود افتاد، تار و و پود و بافندگی شکل گرفتند.

امروزه پس از چند صد سال تجربه بافندگی، در ایران، فرش ایرانی به دو صورت دستبافت و ماشینی جهت مصرف داخلی و تجارت بینالمللی تولید و عرضه می‌شود. در حال حاضر فرش دستباف اغلب با نقشههای اختصاصی در استانها و شهرهای مختلف ایران اعم از تبریز، کاشان، اصفهان، نایین، ایلام، بختیاری، ترکمن، قم و ... به طور سنتی بافته میشود.

 برای مطالعه نسخه کامل این شماره از بولتن سیاستی می‌توانید آن را دانلود کنید.

عضویت در باشگاه اندیشکده تعاون
اندیشکده تعاون، به عنوان نخستین اندیشکده حوزه تعاون کشور و منطقه، با همکاری معاونت تعاونِ وزات تعاون، کار و رفاه اجتماعی و جهاد دانشگاهی تأسیس گردید تا بتواند خلاهای فکری و نظری موجود در امر تصمیم‌سازی، قانون‌گذاری و اجرا را پوشش دهد. همچنین اندیشکده در راستای تحقق رسالت اصلی خویش، در افق 1404 ساختاری خواهد بود که در سطح کشور به‌عنوان مرجع علمیِ پشتیبان برای تمامی سطوح سیاست‌گذاری و تصمیم‌گیری در حوزۀ تعاون شناخته می‌شود.
با ورود یا ثبت‌نام در سامانه شما شرایط و قوانین استفاده از سرویس های سایت و قوانین حریم خصوصی آن را می‌پذیرید؛ همچنین از آخرین اطلاعیه‌ها با خبر می‌شوید.