معرفی برترین تعاونی‌های مسکن جهان براساس رصد سالیانه ICA

گزارش: شماره 3
تهیه شده در اندیشکده تعاون و توسعه
تاریخ انتشار: پاییز 1400

تعاونی‌های مسکن که عموماً در قابل تعاونی‌های مصرف و تعاونی‌های خدمات متقابل یا همان سازمان‌های همیاری فعالیت می‌کنند، نوعی تعاونی‌ها خدمت‌رسان به اعضای خود جهت تأمین مسکن بوده که نباید با تعاونی‌هایی که در حوزه ساخت مسکن فعالیت می‌کنند اشتباه گرفته شود. از این جهت تعاونی‌های مسکن الگویی شبیه به تعاونی‌های مصرفی دارند و اتحادیه بین‌المللی تعاونی موسوم به ICA‌ نیز تعاونی‌های مسکن را جزو تعاونی‌های مصرفی و بعضاً جزو تعاونی‌ها خدمات متقابل یا همان سازمان‌های همیاری به حساب می‌آورد. در این جستار تلاش خواهد شد تا برترین تعاونی‌های مسکن جهت طبق گزارش سالیانه اتحادیه جهانی تعاونی‌ها معرفی شده و شیوه تأمین مالی آنان مختصراً توضیح داده شود. قبل از هر چیزی لازم به ذکر است که سهم تعاونی‌ها مسکن در جهت رو به کاهش بوده و از میان سیصد تعاونی برتر جهان، سه دهم (0.3) درصد گردش مالی به این نوع تعاونی اختصاص یافته است. همچنین در رصد سالیانه اتحادیه بین المللی تعاونی‌ها، تنها نام دو تعاونی مسکن (یکی جزو سیصد تعاونی اول و دیگری جزو ده تعاونیِ گروهِ سایر خدمات) به چشم می‌خورد که همان 0.3 درصد گردش مالی کل، یعنی سه درصد از 2 هزار میلیارد دلار را به خود اختصاص می‌دهند که یکی در نروژ و دیگری در سوئد قرار دارد و هر دو اتحادیه تعاونی‌هامسکن و صندوق‌های اعتباری حمایت از مسکن در این دو کشور محسوب می‌شوند.

علاقه‌مندان جهت مطالعه نسخه کامل این شماره از گزارش‌های اندیشکده تعاون و توسعه، می‌توانید به‌صورت رایگان آن را دانلود کنید.

عضویت در باشگاه اندیشکده تعاون
اندیشکده تعاون، به عنوان نخستین اندیشکده حوزه تعاون کشور و منطقه، با همکاری معاونت تعاونِ وزات تعاون، کار و رفاه اجتماعی و جهاد دانشگاهی تأسیس گردید تا بتواند خلاهای فکری و نظری موجود در امر تصمیم‌سازی، قانون‌گذاری و اجرا را پوشش دهد. همچنین اندیشکده در راستای تحقق رسالت اصلی خویش، در افق 1404 ساختاری خواهد بود که در سطح کشور به‌عنوان مرجع علمیِ پشتیبان برای تمامی سطوح سیاست‌گذاری و تصمیم‌گیری در حوزۀ تعاون شناخته می‌شود.
با ورود یا ثبت‌نام در سامانه شما شرایط و قوانین استفاده از سرویس های سایت و قوانین حریم خصوصی آن را می‌پذیرید؛ همچنین از آخرین اطلاعیه‌ها با خبر می‌شوید.