"مطالعه تطبیقی قوانین و مقررات تعاون در جهان" منتشر شد

کتاب "مطالعه تطبیقی قوانین و مقررات تعاون در جهان" به قلم پژوهشگران اندیشکده تعاون و توسعه و به همت این اندیشکده ترجمه و منتشر شد.

به گزارش روابط عمومی اندیشکده تعاون و توسعه، کتاب مطالعه تطبیقی قوانین و مقررات تعاون در جهان به همت اندیشکده تعاون و توسعه منتشر شد.

متن حاضر ترجمه و تلخیصی است از "دستنامه بین‌المللی حقوق تعاون" که توسط دانته کراگونا، آنتونیو فیچی و هیگن هانری در سال 3102 جمع‌آوری شده و از چهار بخش تشکیل شده است. نخست، بخش معرفی دستنامه با ذکر ضرورت نگارش متن؛ دوم، معرفی برخی قوانین و مقررات منطقه‌ای حوزه تعاون در حوزه مرکوسر، OHADA، اتحادیه اروپا و منطقه آمریکای لاتین؛ سوم، بررسی حقوق تعاونی در 31 کشور منتخب و در نهایت جمع‌بندی درباره روند حقوق تعاون و قانون‌گذاری تعاون در جهان. 
ترجمه این کتاب بنابر درخواست معاونت محترم امور تعاون، جناب آقای دکتر کبیری و توسط تیمی پژوهشی متشکل از پژوهشگران اندیشکده تعاون و با همراهی مرکز نوآوری و توسعه تعاون (منتا) انجام گرفته است. 

 پس از تشکیل گروه کانونی در اندیشکده تعاون، بر اساس اولویت‌ها و ویژگی‌هایی همچون نظام حقوقی مشابه، نزدیکی نظام اقتصادی، تجربه تاریخی مشابه در امر تعاون و مسأله پراکندگی جغرافیایی برای انتخاب کشورها، مد نظر قرار گرفت. از این جهت از 31 کشور مندرج در فهرست، 10 کشور انتخاب گردید. بر این اساس که نظام‌های حقوقی کامن‌لا Common Law همچون ایالات متحده آمریکا، پادشاهی بریتانیا در یک سمت و نظام‌های حقوقی روم-ژرمن Civil Law همچون فرانسه، آلمان، ایتالیا، هلند و اسپانیا در سمتی دیگر قرار گرفتند.
 

عضویت در باشگاه اندیشکده تعاون
اندیشکده تعاون، به عنوان نخستین اندیشکده حوزه تعاون کشور و منطقه، با همکاری معاونت تعاونِ وزات تعاون، کار و رفاه اجتماعی و جهاد دانشگاهی تأسیس گردید تا بتواند خلاهای فکری و نظری موجود در امر تصمیم‌سازی، قانون‌گذاری و اجرا را پوشش دهد. همچنین اندیشکده در راستای تحقق رسالت اصلی خویش، در افق 1404 ساختاری خواهد بود که در سطح کشور به‌عنوان مرجع علمیِ پشتیبان برای تمامی سطوح سیاست‌گذاری و تصمیم‌گیری در حوزۀ تعاون شناخته می‌شود.
با ورود یا ثبت‌نام در سامانه شما شرایط و قوانین استفاده از سرویس های سایت و قوانین حریم خصوصی آن را می‌پذیرید؛ همچنین از آخرین اطلاعیه‌ها با خبر می‌شوید.