مدل تعاونی کشاورزی موفق

مدل تعاونی کشاورزی موفق در ویتنام؛ نمونه موردی: تعاونی وَن‌داک
پاییز 1400‌ - بولتن سیاستی شماره 52

کشاورزان به دلیل آسیب‌پذیری راحت ناشی از برخی عوامل خارجی همچون آب و هوا برای قوی‌تر‌شدن خود تمایل به همکاری با یکدیگر و عضویت در انجمن‌ها و سازمان‌ها دارند. تعاونی‌های کشاورزی مناسب‌ترین شکل پیوند میان کشاورزان برشمرده می‌شوند(1). این تعاونی‌ها موفقیت‌ها و شکست‌هایی در کارنامه خود در کشورهای توسعه‌یافته و  در حال توسعه داشته‌اند. تعاونی‌های کشاورزی ویتنام دارای سابقه طولانی از حیث تأسیس و توسعه از دهه 1950 هستند. این تعاونی‌ها ضمن اینکه به سرعت توسعه یافته‌اند به روند توسعه اقتصادی ویتنام نیز کمک شایانی کرده‌اند. تعاونی ون‌داک (Van Duc) در شرق شهر هانوی (Hanoi) پایتخت کشور ویتنام واقع شده و برخوردار از مدل موفق تخصصی در عرصه سبزیجات و ارائه خدمات تولیدی به مردم محلی است. این نوشتار ضمن تجزیه و تحلیل عوامل خرد و کلان مؤثر بر تعاونی‌ها در ویتنام، به شاخصه‌های ویژه مؤثر در موفقیت تعاونی ون‌داک، چالش‌های بر سر راه آن و نیز نحوه اثرگذاری این تعاونی در جامعه خواهد پرداخت.

 

می‌توانید نسخه کامل این شماره از بولتن سایستی را ذخیره و مطالعه کنید. 

عضویت در باشگاه اندیشکده تعاون
اندیشکده تعاون، به عنوان نخستین اندیشکده حوزه تعاون کشور و منطقه، با همکاری معاونت تعاونِ وزات تعاون، کار و رفاه اجتماعی و جهاد دانشگاهی تأسیس گردید تا بتواند خلاهای فکری و نظری موجود در امر تصمیم‌سازی، قانون‌گذاری و اجرا را پوشش دهد. همچنین اندیشکده در راستای تحقق رسالت اصلی خویش، در افق 1404 ساختاری خواهد بود که در سطح کشور به‌عنوان مرجع علمیِ پشتیبان برای تمامی سطوح سیاست‌گذاری و تصمیم‌گیری در حوزۀ تعاون شناخته می‌شود.
با ورود یا ثبت‌نام در سامانه شما شرایط و قوانین استفاده از سرویس های سایت و قوانین حریم خصوصی آن را می‌پذیرید؛ همچنین از آخرین اطلاعیه‌ها با خبر می‌شوید.