بلاکچین، مفاهیم و کاربردها

گزارش: شماره 7
تهیه شده در اندیشکده تعاون و توسعه
تاریخ انتشار: زمستان 1400

با پیدایش بیت کوین، تکنولوژی جدیدی به دنیا معرفی شد به نام بلاک چین. به زودی مشخص شد که این تکنولوژی مسئله خاصی را حل کرده و آن عبارت است از اجماع غیر متمرکز. با تکنولوژی اخیر زمین بازی به فضای نامتناهی اینترنت وسعت یافت. در مدت کوتاهی فعالیت‌های متعددی در پیرامون این تکنولوژی شکل گرفت. زیرساخت‌ها به شدت توسعه یافت به نحوی که هر روز بلاک‌چینی جدید ایجاد می‌شود که دارای ویژگی‌ها و کاربردهای خاص خودش است. یکی از این کاربردهای خاص عبارت است از قرارداد هوشمند. سرمایه‌گذاری‌های عظیمی روی حوزه‌های کاربردی این تکنولوژی صورت گرفته که از جمله آن‌ها می‌توان به مبادلات مالی، جذب سرمایه جمعی، توکنایز کردن دارایی، رأی‌گیری، کنترل مالیات و ... اشاره کرد. هدف از این نوشتار آن است که بتوانیم به تشریح برخی از این کاربردها بپردازیم. در این گزارش به کاربردهایی چون مبادلات چندجانبه بین‌المللی، توکنایز کردن دارایی‌ها و جذب سرمایه جمعی پرداخته می‌شود.

عضویت در باشگاه اندیشکده تعاون
اندیشکده تعاون، به عنوان نخستین اندیشکده حوزه تعاون کشور و منطقه، با همکاری معاونت تعاونِ وزات تعاون، کار و رفاه اجتماعی و جهاد دانشگاهی تأسیس گردید تا بتواند خلاهای فکری و نظری موجود در امر تصمیم‌سازی، قانون‌گذاری و اجرا را پوشش دهد. همچنین اندیشکده در راستای تحقق رسالت اصلی خویش، در افق 1404 ساختاری خواهد بود که در سطح کشور به‌عنوان مرجع علمیِ پشتیبان برای تمامی سطوح سیاست‌گذاری و تصمیم‌گیری در حوزۀ تعاون شناخته می‌شود.
با ورود یا ثبت‌نام در سامانه شما شرایط و قوانین استفاده از سرویس های سایت و قوانین حریم خصوصی آن را می‌پذیرید؛ همچنین از آخرین اطلاعیه‌ها با خبر می‌شوید.