تعاونی‌‌ها در اتحاد جماهیر شوروی: تمرکزگرایی در نظام قانونی و مدیریت

خلاصه سیاستی شماره چهل و دو/ 42
تهیه شده در دپارتمان فرهنگی و اجتماعی
زمستان 1400

با وجود سابقه دیرینه تعاون در کسوت امری اجتماعی، اغلب جوامع تعاونی از 1769 تا 1777 در روسیه ایجاد شدند. در آن زمان انجمن‌‌های مصرف‌‌کنندگان و کارگران در واحدهای تولیدی، انجمن‌‌های بافندگی، خیاطی و کشاورزی در کشورهایی چون انگلستان و اسکاتلند مشغول فعالیت بودند. در قرن 19 بیش از 1000 سازمان وجود داشت که نیمی از آنها تعاونی‌‌های مصرف‌‌کنندگان بودند. با این حال آغاز واقعی جنبش تعاون در روسیه با دو تحول مشخص می‌‌شود. اول، ایجاد سازمان‌‌‌‌های تعاونی توسط سوسیالیست‌‌های آرمان‌‌شهری و جانشینان آنها محقق شد. دیگر آنکه تعاونی مصرف‌‌کنندگان کارگری، توسط انجمن پیشگامان راچدیل (1844) در انگلستان بنیانگذاری شده بود. اگر این زمان را به عنوان مبدأ تاریخ تعاون در نظر بگیریم، تشکیل نظام تعاون در روسیه، چندان عقب نیست. در اینجا منشأ جنبش تعاونی را می‌‌توان در تعاونی کارخانه پتروفسکی در Zabaikale (1864)، تعاونی کارمندان و کارگران کارخانه استروگانوف در استان Perm (1864)، تعاونی مصرف‌‌کنندگان ریگا (1865) و تعاونی اعتبار روستایی در استان Kostroma (1865 - 1866) جستجو کرد.

انقلاب اکتبر 1917، نقطه شروع تحولات بسیاری در جامعه، فرهنگ، سیاست و اقتصاد کشور روسیه بود. در این برهه زمانی، با پیروزی بلشویک‌‌ها و روی کار آمدن حکومت اتحاد جماهیر شوروی، عرصه تعاون نیز دچار تغییرات بسیاری شد. در ابتدا، بلشویک‌‌ها با تعاونی‌‌ها مخالف بودند، چرا که آن را عاملی برای انحراف از مسیر مبارزه انگاشته و چهره تعدیل‌‌شده‌‌ای از نظام سرمایه‌‌داری می‌‌دانستند. اما با تأکید و پیگیری شخص ولادیمیر لنین، به عنوان رهبر انقلابیون، تعاون به پشتوانه قوانین جدید و با زعامت دولت مرکزی احیاء شد و روز به روز به شمار تعاونی‌‌ها و اعضاء آنها افزوده شد.

عضویت در باشگاه اندیشکده تعاون
اندیشکده تعاون، به عنوان نخستین اندیشکده حوزه تعاون کشور و منطقه، با همکاری معاونت تعاونِ وزات تعاون، کار و رفاه اجتماعی و جهاد دانشگاهی تأسیس گردید تا بتواند خلاهای فکری و نظری موجود در امر تصمیم‌سازی، قانون‌گذاری و اجرا را پوشش دهد. همچنین اندیشکده در راستای تحقق رسالت اصلی خویش، در افق 1404 ساختاری خواهد بود که در سطح کشور به‌عنوان مرجع علمیِ پشتیبان برای تمامی سطوح سیاست‌گذاری و تصمیم‌گیری در حوزۀ تعاون شناخته می‌شود.
با ورود یا ثبت‌نام در سامانه شما شرایط و قوانین استفاده از سرویس های سایت و قوانین حریم خصوصی آن را می‌پذیرید؛ همچنین از آخرین اطلاعیه‌ها با خبر می‌شوید.