گزارش دو سالانه اندیشکده تعاون و توسعه منتشر شد

دی ماه سال 1398 بود که پروژه تأسیس اندیشکده تعاون و توسعه آغاز شد. این مهم در سال بعد، دقیقاً در دی ماه 1399 به سرانجام رسید و حال، یکسال از افتتاح رسمی اندیشکده گذشته است. پس از گذشت سال دوم، این نیاز در بدنه پژوهشی و مدیریت اندیشکده احساس شد که مدیریت دانش و مستندسازی فعالیت‌های اندیشکده در حال حاضر به سبب طولانی‌شدن بازه فعالیت و امکان رخدادِ برخی تغییرات پیش‌بینی ناپذیر، ضروری و حیاتی به نظر می‌رسد؛ چراکه سازمان بدون تاریخ، سازمان مرده است. لذا در این گزارش، تلاش کرده‌ایم تا شرح مختصری از اقدامات عمدتاً پژوهشی-ترویجی اندیشکده تعاون و توسعه ارائه کنیم تا ثبت فعالیت‌ها به صورت مکتوب برای آیندگان باقی بماند. ساختار گزارش به این شکل است که عمده فعالیت‌های تحقیقاتی مرکز، به صورت مجلدهایی جداگانه ارائه می‌شود. فعالیت اندیشکده تعاون و توسعه، به تبع معیارهای بین‌المللی فعالیت اندیشکده‌ای، در سه قالب خلاصه‌ها، گفت‌وگوها و بولتن‌های سیاستی ارائه شده است. درخواست‌ نهادهای حاکمیتی همچون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و مجلس شورای اسلامی نیز اندیشکده را بر آن داشت تا درباره برخی موضوعات فرعیِ متصل به امر تولید اسناد پشتیبان در حوزه تبیین طرح‌ها و لوایح قانونی نیز متونی را منتشر سازد. از این جهت، مجموعه‌ گزارش‌های اندیشکده نیز در مجلدها مشاهده می‌شود.
این گزارش، همانطورکه اشاره شد، بیشتر شامل مجموعه فعالیت‌های پژوهشی-ترویجی اندیشکده است، امّا همه موارد را در برنمی‌گیرد. ترجمه دو کتاب در حوزه تعاون و نظارت بر طرح‌های متعدد پژوهشی و فعالیت و همکاری‌های مشترک با سایر دستگاه‌ها و نهادهای علمی، در گزارش به شکل مبسوط آورده نشده، امّا شرح مختصر آن در مجلد مقدمه گزارش دو سالانه دیده می‌شود و نقصان موجود در گزارش‌های دیگر اندیشکده برطرف خواهد شد.

 

عضویت در باشگاه اندیشکده تعاون
اندیشکده تعاون، به عنوان نخستین اندیشکده حوزه تعاون کشور و منطقه، با همکاری معاونت تعاونِ وزات تعاون، کار و رفاه اجتماعی و جهاد دانشگاهی تأسیس گردید تا بتواند خلاهای فکری و نظری موجود در امر تصمیم‌سازی، قانون‌گذاری و اجرا را پوشش دهد. همچنین اندیشکده در راستای تحقق رسالت اصلی خویش، در افق 1404 ساختاری خواهد بود که در سطح کشور به‌عنوان مرجع علمیِ پشتیبان برای تمامی سطوح سیاست‌گذاری و تصمیم‌گیری در حوزۀ تعاون شناخته می‌شود.
با ورود یا ثبت‌نام در سامانه شما شرایط و قوانین استفاده از سرویس های سایت و قوانین حریم خصوصی آن را می‌پذیرید؛ همچنین از آخرین اطلاعیه‌ها با خبر می‌شوید.