راهکارهایی برای حل چالش‌های اتاق‌های تعاون با نگاه به قوانین و مقررات اتاق‌های بازرگانی

تهیه شده در دپارتمان حقوقی اندیشکده تعاون
تابستان 1401

با وجود گذشت قریب به ده سال از تهیه و تدوین لایحه اصلاحیه قانون بخش تعاون، به دلیل اختلافات فی مابین ذینفعان، این لایحه تاکنون به تصویب مجلس شورای اسلامی ایران نرسیده است. معاونت امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بهره‌گیری از فرصت موجود و به منظور نقد و بررسی این لایحه با تاکید بر حل چالش‌های بالفعل بخش تعاون، اقدام به برگزاری سلسله نشست‌هایی با حضور کارشناسان عالی آن معاونت و نیز اندیشکده تعاون نمود. بخشی از چالش‌های بالفعل، مربوط به اتاق‌های تعاون و روابط آن با بخش دولتی است. در همین راستا اندیشکده تعاون گفتگوهایی با مدیران و معاونان وزارتخانه انجام داد که در نتیجه آن 15 چالش اساسی مربوط به اتاق‌های تعاون احصا گردید. توضیح آنکه این چالش‌ها لزوما مربوط به خلأها یا کاستی‌های قانونی نبوده و امکان دارد مربوط به ساحت اجرای قوانین باشند لیکن نگارنده نسبتِ همه این چالش‌ها را با قوانین و مقررات موجود سنجیده و موضع قوانین را استخراج نموده است.

عضویت در باشگاه اندیشکده تعاون
اندیشکده تعاون، به عنوان نخستین اندیشکده حوزه تعاون کشور و منطقه، با همکاری معاونت تعاونِ وزات تعاون، کار و رفاه اجتماعی و جهاد دانشگاهی تأسیس گردید تا بتواند خلاهای فکری و نظری موجود در امر تصمیم‌سازی، قانون‌گذاری و اجرا را پوشش دهد. همچنین اندیشکده در راستای تحقق رسالت اصلی خویش، در افق 1404 ساختاری خواهد بود که در سطح کشور به‌عنوان مرجع علمیِ پشتیبان برای تمامی سطوح سیاست‌گذاری و تصمیم‌گیری در حوزۀ تعاون شناخته می‌شود.
با ورود یا ثبت‌نام در سامانه شما شرایط و قوانین استفاده از سرویس های سایت و قوانین حریم خصوصی آن را می‌پذیرید؛ همچنین از آخرین اطلاعیه‌ها با خبر می‌شوید.