منشا قانونی مواد 13 اساسنامه الگوی شرکت‌های تعاونی

تهیه شده در دپارتمان حقوقی اندیشکده تعاون
تابستان 1401

در راستای هدف مقررات‌زدایی و تسهیل فرایند تشکیل و فعالیت تعاونی‌ها،‌ اندیشکده تعاون، 17 اساسنامه‌های الگو(تیپ) شرکت‌های تعاونی را از سایت معاونت امور تعاون به آدرس https://icoop.mcls.gov.ir/fa/asasnemeh استخراج نمود و از میان آن‌ها، اساسنامه اتحادیه‌های تعاونی را به جهت آن‌که شرکت نیستند و تابع قانون موسسات غیر تجاری هستند کنار گذاشت. همچنین اساسنامه تیپ را به جهت آنکه مقررات آن در سایر اساسنامه‌ها تکرار شده است و نیز اساسنامه‌های مربوط به تعاونی‌های مسکن و مسکن مهر را به جهت تشکیل کارگروه ویژه در معاونت امور تعاون از شمول بررسی‌های خود خارج نمود و در گام بعدی، مواد 13 اساسنامه باقی‌مانده را بررسی و منشأ قانونی هر یک از آن‌ها را شناسایی نمود تا در پژوهش‌های بعدی با توجه به منشأ و نهاد تصویب کننده پیشنهاد حذف یا اصلاح مواد را ارائه نماید.

عضویت در باشگاه اندیشکده تعاون
اندیشکده تعاون، به عنوان نخستین اندیشکده حوزه تعاون کشور و منطقه، با همکاری معاونت تعاونِ وزات تعاون، کار و رفاه اجتماعی و جهاد دانشگاهی تأسیس گردید تا بتواند خلاهای فکری و نظری موجود در امر تصمیم‌سازی، قانون‌گذاری و اجرا را پوشش دهد. همچنین اندیشکده در راستای تحقق رسالت اصلی خویش، در افق 1404 ساختاری خواهد بود که در سطح کشور به‌عنوان مرجع علمیِ پشتیبان برای تمامی سطوح سیاست‌گذاری و تصمیم‌گیری در حوزۀ تعاون شناخته می‌شود.
با ورود یا ثبت‌نام در سامانه شما شرایط و قوانین استفاده از سرویس های سایت و قوانین حریم خصوصی آن را می‌پذیرید؛ همچنین از آخرین اطلاعیه‌ها با خبر می‌شوید.