الگوی توسعه و اشتغال‌زایی روستایی (روستا تعاون)

تهیه شده در دپارتمان اقتصادی اندیشکده تعاون
تابستان 1401

این گزارش توسط میز تعاون و محرومیت‌زدایی در دپارتمان فرهنگی اجتماعی اندیشکده تعاون و بر اساس مباحث مطرح­شده در نشستی علمی با عنوان «الگوی توسعه و اشتغال روستایی(روستا تعاون)» که در محل دفتر معاونت امور تعاون مورخ 16/03/ 1401 به مدت قریب به 3 ساعت برگزار شد، تهیه شده است.

 

علت شکل­‌گیری نشست:

از آنجا که نقش تعاون و تعاوني‌هاي روستايي در فرايند توليد و نهايتا توسعه روستايي مهم است و با توجه به اينكه در اكثر مناطق جهان، روستاها از جمله نواحي فقير و درحال فرسايش محسوب مي شوند، انديشمندان و سياستگذاران تمامي كشورهاي دنيا توجه خاصي را معطوف به امر توسعه روستايي و رفع مشكلات و معضلات آنها كرده اند.

امروزه صاحبنظران بين المللي بر اين اعتقادند كه جداي از سياست‌ها و راهبردهاي كلان توسعه، به طور ويژه و مشخص بايد به امر توسعه روستاها و ريشه كني فقر گسترده حاكم بر آنها پرداخت. در اين ميان به نظر مي رسد مقوله تعاون روستايي و کارآفريني روستايي جايگاه ويژه اي داشته باشد

از این رو اندیشکده تعاون این نشست را در راستای استفاده از ظرفیت های تعاون و تعاونی ها در جهت محرومیت زدایی روستایی برگزار نموده و به ابعاد مختلف آن پرداخته است.

عضویت در باشگاه اندیشکده تعاون
اندیشکده تعاون، به عنوان نخستین اندیشکده حوزه تعاون کشور و منطقه، با همکاری معاونت تعاونِ وزات تعاون، کار و رفاه اجتماعی و جهاد دانشگاهی تأسیس گردید تا بتواند خلاهای فکری و نظری موجود در امر تصمیم‌سازی، قانون‌گذاری و اجرا را پوشش دهد. همچنین اندیشکده در راستای تحقق رسالت اصلی خویش، در افق 1404 ساختاری خواهد بود که در سطح کشور به‌عنوان مرجع علمیِ پشتیبان برای تمامی سطوح سیاست‌گذاری و تصمیم‌گیری در حوزۀ تعاون شناخته می‌شود.
با ورود یا ثبت‌نام در سامانه شما شرایط و قوانین استفاده از سرویس های سایت و قوانین حریم خصوصی آن را می‌پذیرید؛ همچنین از آخرین اطلاعیه‌ها با خبر می‌شوید.