تعاونی‌های اعتبار

نویسنده: امیر محمد ناصری
تهیه شده در اندیشکده تعاون و توسعه

تعاوني هاي اعتبار در جهان به عنوان مؤسسات تأمين مالي خرد و به صورت يك تعاون محض گسترش يافته اند. در كشورهاي پيشرفته اي مانند كانادا و آمريكا با وجود بازارهاي مالي توسعه يافته و سيستم بانكي قدرتمند، تعاوني هاي اعتبار يا اتحاديه هاي اعتباري توانسته اند با ضريب نفوذ بيش از ۴۰ درصدي به تمام مردم خدمات مالي و اعتباري ارائه نمايند. در حال حاضر، ۹۷ كشور عضو شوراي جهاني تعاوني هاي اعتبار هستند كه با منابعي بيش از يك تريليون دلار به بيش از ۱۸۳ميليون نفر عضو خود ارائه خدمت مي كنند. از نظر مقررات جاري ايران تنها تعاوني هاي اعتبار صنفي كه بر اساس اشتراك معين شغلي تشكيل می­شوند، مجاز به فعاليت اند. ضريب نفوذ تعاوني هاي اعتبار مجاز در جمعيت كشور كمتر از نيم درصد است و عملاً در تأمين مالي نيازهاي اعتباري اعضا بسيار كم اثرند.

توسعه و رفاه اقتصادي بدون نظام مالی فعال و پيشرو نمي تواند به نقطه مطلوبي دست يابد. تأمين مالي پروژه هاي توليدي و گسترش آن زمينه افزايش رشد درآمد ملي را فراهم مي آورد و تأمين مالي نيازهاي مصرفي اقشار مختلف درآمدي، موجبات افزايش رفاه و كيفيت زندگي آنها را باعث مي شود. در اين ميان، بازارهاي پول و سرمايه و نهادهاي اعتباري در كشورهاي توسعه يافته با ارائه انواع خدمات و نوآوري هاي مالي و اعتباري، با اعمال نظارت هاي مؤثر قانوني در حال فعاليت اند.يكي از مباحث موجود در بحث تأمين مالي، مقوله تأمين مالي خرد  است كه هدف اصلي آن تأمين اعتبار مصرفي و توليدي دهك هاي پايين درآمدي و بنگاه هاي كوچك و متوسط است.

عضویت در باشگاه اندیشکده تعاون
اندیشکده تعاون، به عنوان نخستین اندیشکده حوزه تعاون کشور و منطقه، با همکاری معاونت تعاونِ وزات تعاون، کار و رفاه اجتماعی و جهاد دانشگاهی تأسیس گردید تا بتواند خلاهای فکری و نظری موجود در امر تصمیم‌سازی، قانون‌گذاری و اجرا را پوشش دهد. همچنین اندیشکده در راستای تحقق رسالت اصلی خویش، در افق 1404 ساختاری خواهد بود که در سطح کشور به‌عنوان مرجع علمیِ پشتیبان برای تمامی سطوح سیاست‌گذاری و تصمیم‌گیری در حوزۀ تعاون شناخته می‌شود.
با ورود یا ثبت‌نام در سامانه شما شرایط و قوانین استفاده از سرویس های سایت و قوانین حریم خصوصی آن را می‌پذیرید؛ همچنین از آخرین اطلاعیه‌ها با خبر می‌شوید.