خلاصه سیاستی 51

آسیب شناسی تعاونی‌های مسکن

یکی از اساسی‌ترین نیازهای بشر و یکی از پارامترهای مهم، توسعه مسکن است؛ یعنی فضای سکونتی مناسبی که آسایش دسترسی مناسب امنیت پایداری و دوام سازه‌ای و ... را فراهم سازد و مهم‌تر از همه متناسب با توان مالی خانوار باشد. یرا برخلاف سایر نیازها تأمین مسکن بیشترین درآمد فرد و خانواده را به خود اختصاص می‌دهد. به همین دلیل عدم تأمین صحیح آن از طریق خرید رهن و اجاره افراد ناچار به حاشیه‌نشینی و زاغه‌نشینی روی می‌آورند که متعاقب آن فرهنگ، اضطراب اضطرار و زمینه دیگر آسیب‌های فرهنگی اجتماعی و سیاسی فراهم می‌آید.

یکی از اساسی‌ترین نیازهای بشر و یکی از پارامترهای مهم، توسعه مسکن است؛ یعنی فضای سکونتی مناسبی که آسایش دسترسی مناسب امنیت پایداری و دوام سازه‌ای و ... را فراهم سازد و مهم‌تر از همه متناسب با توان مالی خانوار باشد. (ملکی، 62:۱۳82) زیرا برخلاف سایر نیازها تأمین مسکن بیشترین درآمد فرد و خانواده را به خود اختصاص می‌دهد. به همین دلیل عدم تأمین صحیح آن از طریق خرید رهن و اجاره افراد ناچار به حاشیه‌نشینی و زاغه‌نشینی روی می‌آورند که متعاقب آن فرهنگ، اضطراب اضطرار و زمینه دیگر آسیب‌های فرهنگی اجتماعی و سیاسی فراهم می‌آید. (صرامی،۱۳۷۷ :۹۳) به عبارتی دغدغه‌هایی مربوط به تأمین مسکن از دو عامل نشأت می‌گیرد اول آن‌که خرید مسکن بزرگ‌ترین معامله‌ای است که مردم در طول عمر خود انجام می‌دهند. به‌گونه‌ای که خانواده‌های متوسط تقریباً حدود یک‌چهارم از درآمد و اقشار فقیر یا در آستانه فقر پنجاه‌درصد و حتی بیش‌تر از درآمد خود را به امر مسکن اختصاص داده‌اند و هر تغییر کوچک در قیمت مسکن و اجاره‌بها، می‌تواند آثار مخرب و جیران ناپذیری بر زندگی فرد داشته باشد. دوم آن‌که تجربه نشان می‌دهد که رشد غیرمعمول قیمت و اجاره‌بهای مسکن به‌ویژه در شهرهای بزرگ و عدم توجه به این مشکل گروه‌های زیادی را در ابعاد فرهنگی اجتماعی اقتصادی و حتی سیاسی دچار مشکل خواهد کرد

عضویت در باشگاه اندیشکده تعاون
اندیشکده تعاون، به عنوان نخستین اندیشکده حوزه تعاون کشور و منطقه، با همکاری معاونت تعاونِ وزات تعاون، کار و رفاه اجتماعی و جهاد دانشگاهی تأسیس گردید تا بتواند خلاهای فکری و نظری موجود در امر تصمیم‌سازی، قانون‌گذاری و اجرا را پوشش دهد. همچنین اندیشکده در راستای تحقق رسالت اصلی خویش، در افق 1404 ساختاری خواهد بود که در سطح کشور به‌عنوان مرجع علمیِ پشتیبان برای تمامی سطوح سیاست‌گذاری و تصمیم‌گیری در حوزۀ تعاون شناخته می‌شود.
با ورود یا ثبت‌نام در سامانه شما شرایط و قوانین استفاده از سرویس های سایت و قوانین حریم خصوصی آن را می‌پذیرید؛ همچنین از آخرین اطلاعیه‌ها با خبر می‌شوید.